Пръскане на доматите след засаждане със суперфосфат, с калциев хлорид и борна киселина. Как се пръскат? Кога се пръскат? Фунгуран, Шампион, Акробат, Ридомил Голд. Био пръскане
Доматът не е елементарна за отглеждане култура. Трудности създават многочислените болести и вредители. Без защитни обработки няма достойна реколта нито в оранжерии, нито на открито.
Календар за обработка на доматите | |
---|---|
Месец | Дейности |
Март | посев, семената се дезинфекцират против гъбични заболявания |
Април – май | подхранване на разсада, пикиране, закаляване, изнасяне |
Юни | обработка с биофунгициди през 10 – 14 дни от вкореняването на разсада на новото място (профилактика на гъбични заболявания) |
Юли и нататък | реакция спрямо опасностите от болести и вредители през вегетацията – пръскане против върхово гниене и др. |
Август | събиране на увредени плодови, при фитофтороза се събират всички плодове в млечна зрялост за допълнително узряване |
Септември – октомври | с прибиране на реколтата премахваме заразените с гъбични заболявания растение от корена |
Ноември | обработване на почвата в оранжериите срещу патогенна микрофлора |
Кога се пръскат доматите за първи път?
Първата обработка се провежда на семената. Това се прави и при собствено производство, и при закупуване отвън. Предотвратява разпространяването на гъбички, които почти винаги са разположени по повърхността, увеличава издръжливостта.
Семената се дезинфекцират с калиев перманганат – накисване за 30 – 40 минути в 1% разтвор, кислородна вода – накисване в 2 – 3 % затоплен разтвор (макс. 45°С), оцетна киселина – 3 % разтвор или разреждане с равни части сок от алое.
Съдържание:
Първата обработка на растения се провежда 10 – 14 дни след като разсадът се премести на открита почва. Пръскането е профилактично, с цел предотвратяване на появата на вредители и болести (каквито при доматите изобилстват).
Необходими условия
При първа обработка се подбира химикал според това дали растението е здраво (подхождат Шампион, Фунгуран) или вече е заразено (Акробат, Радомил Голд). Значи предприемаме или профилактика, или започваме лечение.
Най-отблизо се следи за поява на фитофтоза. Заразяването не се случва мигновено, но мнозина пропускат първите проявления на заболяването. Когато листата биват поразени и дори на стъблата се виждат тъмни петна, вече е трудно да се направи нещо съществено. Трябвало е да се действа много по-рано.
При обработките против вредители и болести се пръскат всички растения. Започва се от средата на май като профилактика на бъдещи проблеми.
Най-ефикасни са профилактичните обработки с биопрепарати на основата на бацилус субтилис. Освен тях съществуват химически синтезирани и медни препарати, които снижават числеността на патогените и препятстват тяхното размножение.
Сутрин или вечер?
Пръскането и поливането се предпочита в ранните утренни часове. При вечерно пръскане листата дълго остават влажни, които е вредно и опасно за доматите. Растенията не използват през нощта влагата от почвата, поради което в оранжериите се повишава влажността. Обработването сутрин е по-ефективно за растенията, защото с изгрева се повишава тяхната активност.
Друго предпочитание към условията е безветрено, облачно време. За домати на открито пръскането се прави по възможност след дъжд.
Избор на подходящ препарат за пръскане
Пръскането против гъбички се реализира с меден сулфат (100 г на кофа вода), Куадрис, фурацилин. Ако не искаме химия, може Фитоспорин или млечна суроватка. Но ако доматите предната година са боледували от фитофтороза и има риск от останали спори по околните конструкции, без химия няма да се мине. В такъв случай закупуваме Фунгуран, Серенада® Асо или друг фунгицид с бактерията Bacillus subtilis.
Против белокрилка също трябва химия, с народни средства не се постига сносен резултат (тя е много жилав и оцеляващ вредител). Унижожават я инсектициди като Моспилан, Децис, Дека ЕК и др.
Какъвто и препарат да изберете, следете течността да не се стича по листата.
Дребните капчици трябва да обвиват растенията като мъгла, попадайки на всяко листо. Важна е и температурата на разтвора – стайна или малко повече, като мек тропичен дъжд.
Пръскане със суперфосфат след засаждане
Внасянето на азот, сяра и фосфор осигурява оптимално хранене за растенията. Закупуваме Троен суперфосфат 46%, примерно на Агрополихим. Подхранването се върши при покълване и върху възрастни растения, стимулира развитието на корена, бърз растеж, обилен добив с красиви, едри плодове.
Вижте тези материали по темата, преди да продължите с четенето по-надолу:
Рецепта за пръскане на домати: 1 с. л. тор на 1 л вода, кипва се за бързо разтваряне. Оставя се 24 часа и на следващия ден се обработва зеления стрък (надземно).
Вижте и ТОВА: Как и колко пъти се пръска с Доматин? Кога се пръска и как се опрашва?
Пръскане с Фунгуран
Меден фунгицид, който за домати се прилага в доза 0.3%. Работи против бактериално струпясване. Ползва се за лечение, при първи симптоми. Провеждат се 3 третирания през 7 дни, възможно да се ограничим с два пъти при ниска степен на засягане.
Пръскане с Шампион
Фунгицит на основата на меден хидроокис. Показан за картоф. мана по доматите. Прилага се в доза 0,15%. Изисква карантира 14 дни.
Пръскане с Акробат
Фунгицит със системно и контактно действие на основата на диметоморф и манкоцеб. Прилага се защитно и лечебно против мана и алтернари. За домати се ползва доза 200 г за всеки дка. Изисква карантиниране 14 дни.
Пръскане с Ридомил голд
Препаратът е комбинация от фунгицид с мед. Високоефикасен против мана. Действа защитно, системно и изкореняващо. Отличава се с дълго последействие. Обработките започват от втория ден след възникване на заразата.
- Приложение за домати: на открито и в оранжерия против картофена мана. Доза 500 г на всеки дка. Изисква карантина от 3 дни.
Пръскане с калциев хлорид след засаждане
Препарат за попълване на дефицит от калций, който затормозява развитието на растението. Подхранването осигурява растеж и продуктивност на културата. Често се комбинира с препарати против гъбички и медни такива.
- Приготвяне: Продава се на ампули, като една ампула се разрежда в 1 л вода. Добавя се течен сапун и дървесна пепел с цел прилепване на препарата по зелената част.
Пръскане с борна киселина след засаждане
Борната к-на също се поставя с цел подхранване. Липсата на бор си личи по деформиране, пожълтяване на окапване на листата. Разтворът се прави с топла 80°С вода. Доза 1 грам киселина на 1 литър вода. Пръска се по зелената част.
Бордолезов разтвор
Пази от картоф. мана, гниене, струпясване и петна. Представлява домашна комбинация от син камък и вар (с вода).
- Работен разтвор за домати – 10 литра на 1 дка.
- Дозировка за 10 л разтвор – 100 г син камък + 75 г. негасена (или 150 г гасена вар).
Дитан
Фунгицид за мана при доматите, вече е забранен за употреба.
Доматол форте
Препарат за домати на спрей. Готов разтвор за прилагане с цел подобряване на опрашването. Ускорява развитието в този период на растението и повишава обема на реколтата. Пръска се директно, еднократно по време на цъфтенето.
Доматин
Той е алтернатива на Доматол. Представлява естествена комбинация, която стимулира растежа и плодообразуването.
Кабрио Топ
Фунгицид срещу мани и сиво гниене. Активните съставки в него са пираклостробин и метирам. Предпазва, стопира и лекува. Профилактичната му сила е 14 дни.
Как се пръскат доматите? Техники
За обработването на тази култура е нужна пръскачка с фина дюза. Дюзата трябва да произвежда фини капки, подобни на мъгла или влажен облак. Така растенията ще се обвиват във влажна среда, а няма да се обливат с разтвора. Фината мъгла добре полепва по доматените листа, които са мъхести и не задържа едри капки. От правилната големина на капката зависи качеството на напръскване.
Втори параметър от съществено значение за тази култура е налягането на пръскане. Оптималният параметър е 60 psi.
При обработка на голямо количество растения се започва от най-болните и най-масово засегнатите части на градината.
Опасности и рискове от пръскането
Доматите се пръскат по време на цъфтежа предпазно против гъбични заболявания, основно фитофтороза. Това е необходима процедура, ако искаме нормална реколта. Но пръскането с химия в това време не се предпочита, за да не се нанесе вреда на опрашвателите.
Против окапване на цветовете традиционно се пръска със слаб р-р на борка киселена с интервал от 2 – 3 часа.
С цел повишена реколта при всякакви условия се произвеждат био стимулатори на завръза, които осигуряват плод при най-неблагоприятни климатични условия и пълно отсъствие на опрашващи насекоми. Такова пръскане се прави вечер в сухо време.
Био пръскане на доматите след засаждане
Като био и безвредни се възприемат домашно забъркани разтвори. Някои от тях не са био, а химия – борна киселина, йод и йодна тинктура. Други са натурални – сода, пепел, мая, чесън и лук, но пък са с ниска ефективност. Ключово при домашните разтвори е да се наблюдава растението и при първи признаци на болест да се напръска с химически препарат с лечебна функция.
Пръскане на домати със сода бикарбонат
Содата алкализира средата и пречи на растежа на гъбичките. Според ред публикации, разтвор на сода успешно бори мана. Не можем да се съгласим с това. Содата е приложима само профилактично или помощно, но не рискувайте реколтата си, като й възлагане лечебна функция.
- Сода за профилактика: 5 грама сода на 1 л вода + течен сапун за прилепване;
- Сода против мана: 15 грама сода на 1 л вода + сапун за прилепване;
- Сода против листни въшки: 8 грама сода на 1 л вода + сапун.
Пръскане с вода, чесън и лук
Чесънът и лукът са унищожители на гъбички. С тях се пръска срещу фитофтороза. Това наистина е био препарат.
- Рецепта за домати: на една пръскачка вода се слагат 1 чаша лук или чесън (само едното) – пасирани с люспите + 3 г калиев перманганат.
Пръскане с разтвор от пепел
- Дозировка за домати: 1 чаша пепел на 1 л вода. Водата да е сгорещена, за да се улесни разтварянето. Престоява 12 – 20 часа и се добавят по 10 литра вода на всеки 1 л разтвор (да станат 20 литра).
Пепелта обогатява с калий и флуор.
Още нещо интересно ТУК: Пръскане с бордолезов разтвор. Кога се прави и как?
Пръскане с йод
Йодът дезинфекцира, ограничава бактериите и е безвреден за човека. Растенията предпазва от въшки и насекоми.
- Разтвор за домати: 5 капки тинктура на 1 л вода + 200 мл мляко (незадължително).
Видео за ползването на йод върху растенията.
На кого да вярвам. Едни казват, че не е вирус, а бактерия. Трябва да се пие аспирин и витамини, а други не. Ама хайде моля ви се уточнете мили професори (доктори) или толкова си можете
Най добрият лек срещу бацили и бактерий си остава антибактериалната вода за уста.Най хубавата и най качествената е Саге+
Усетите ли че имате храчки правете си продължителна гаргара със този вид течност за уста.Нито бактерия нито бацил нито зъбобол ще ви споходи.
Надали! Освен ако ЕС изведнъж се срути и се разпадне или ни нападнат руснаците….
Ако имаше вирус или каквото е там аз до сега да съм го пипнал милион пъти. През изтеклата година съм имал стотици контакти с най различни хора от всякъде. Така и ме видях един да кихне.
И АЗ КАТО МАЯКОВСКИ -СЪЮЗ СЪС СССР !
И тъй, понеже няма олио
и хлябът е от мъката по-чер,
един е лозунгът – терора долу,
съюз със СССР!
Вижте и тези материали по темата: