Как се постига бързо и лесно лечение на упорито безсъние. Кои са добрите лекарства? Билки за хронична инсомния. Билкови капки за сън, народна медицина. Терапии при лекар. Старческо безсъние
Има няколко души на Земята, които не се нуждаят от сън. Или поне от редовен. За всички нас, останалите, безсънието води до тъжни последствия. То се отразява на външността, на поведението, на реакциите ни към другите. Кожата губи здравия си тен, косите капят, ноктите се чупят, настроението клони към нула. Започват неприятностите, а те са просто следствие от неадекватното ни поведение, дори да не го схващаме.
Тук ще говорим за упорито безсъние. Понякога човек не успява да заспи, но нещата се поправят с чаша топло мляко, разсейване с телевизия или споделяне на тревогите. Еднократно или краткотрайно безсъние се случва на всеки. Но продължителното нарушение е опасно за здравето. То лишава от сили, душевно равновесие и отнема възможността на тялото да се възстановява.
Съдържание:
Лечение на упорито безсъние, основни принципи
Устойчивото безсъние не минава само. Напротив, с времето се усилва. Болният попада в порочен кръг – психиката му се затормозява все повече от умората. Острата фаза преминава в хронична. Губи се условният рефлекс за заспиване.
Такова безсъние се лекува с лекарства или билки (според тежестта и личните разбирания), както и с „поведенческа“ терапия – ограничаване на провокиращите фактори.
- Обездвижените хора трудно спят. Ежедневни разходки, танци или друго разумно натоварване променя ситуацията;
- Но вечер не ни трябва активност – към вечерта непременно се намалява;
- Вечерята се планира не по-късно от 120 минути преди съня;
- Вечер не се приемат възбудители на нервната с-ма като алкохол, цигари и др.;
- Ляга се в един и същи точен час.
Ежедневното заспиване постепенно се превръща в своеобразен ритуал. Тялото свиква и започва да се стреми към съня. Тази поведенческа терапия носи супер резултати, ако човекът е настроен за планово преодоляване на проблема и е последователен.
В описания вид организация на вечерта има място за чаша чай. Дори най-обикновен чай би релаксирал нервната с-ма, но има и специални чайове, които лекуват нервите, променят психическата сфера и реално премахват безсънието. Един от най-добрите сборове в тази насока е Демир бозан. За него ни разказаха хора, които са страдали от безсъние.
Това и мненията по-долу получихме от участници в анкета, която пуснахме в нашата група „Строго секретно“ във Фейсбук. Някои от тях се съгласиха да ни пратят своите снимки и да ни разкажат по-подробно за случая си:
Мнение №1: Моето лечение на упорито безсъние
Здравейте, група! Родена съм с лабилни нерви. Такива бяха майка ми и бабите ми, по женска линия се предава. Казваха ми го като малка – да не се напрягам, да се щадя. Не съм ги слушала, което си го отчитам като грешка. В езиковата яко залягах, учех думи до сред нощите, а в унито се борех за максимален успех. Имах планове за чужбина. Отложих ги заради болест. Сама се поболях от нерви и безсъние. Дори не усетих кога нередовният сън е преминал в болестно безсъние. Имало е месеци наред, в които съм изкарвала с 2 часа на нощ.
След един мой личен провал и голяма излагация се взех в ръце. Твърдо реших да се справя с упоритото ми безсъние. Промених храната, режима, всичко. Наложих си да лягам в 10.30 вечерта, каквото ще да става, ако ще папата да прави парти и да ме кани. Естествено, докато се излекувам.
Започнах да пия меланин и се израдвах на първите добри резултати. Все още се будех нощем, но вече ми се събираха по 5-6 часа сън. Взех си супер чай за вечерта – Демир бозан. Избрах го заради лечебния му състав спрямо психика и емоционалност. Имах нужда от лечение в тази посока и билките ми го осигуриха. Приятелка на майка ми вече беше изпробвала ефекта на Демир бозан, така че играх на сигурно.
Меланин и Демир бозан, както и новият ми режим, решиха проблема за около 2 месеца. Сега като го пиша, ми се вижда дълго, но не знаете за каква борба става дума. Не се оставяйте, щадете се и се борете за здравето си.
Анастасия Павлова от Харманли
Лекарства против безсъние
Хората с нестабилна психика, крайно впечатлителните личности, преживелите шок, стрес, извънредно събитие не успяват сами да се справят с хроничното безсъние. Тяхното възприемане на света не им позволява да постигнат спокойствие. На такива пациенти специалистите без колебание изписват лекарства. Те се нуждаят не толкова от приспивателни, отколкото от успокоителни. Впрочем, сред лекарствата против безсъние винаги присъстват седативи, успокоителни. Постоянната възбуда е пагубна за заспиването. Болните се нуждаят от успокояващи средства и едва след това – от сънотворни, ако въобще се стигне до такива.
Универсално средство против безсъние няма. В медицинската практика са разработени няколко подхода за корекция на фазите на съня.
Принцип за назначаване на лекарства:
Вижте тези материали по темата, преди да продължите с четенето по-надолу:
- започва се от минималната доза;
- дозата се увеличава и намалява постепенно (в началото и в края на лечението);
- да не се удължават сроковете (лекарствата не са подходящи за продължителна употреба);
- контрол от лекуващия лекар за рецидиви и поддържаща терапия.
За лечение на безсъние се използват
- бензодиазепини като Диазепам, Ксанакс, Лексотан, Геродорм и мн. др. В този клас наименованията са десетки и в голямата си част изискват зелена рецепта;
- имидазопиридини – Стилнокс, Золсана, Зонадин, Золпидем и др. Те са евтини сънотворни с обикновена рецепта, но има и със зелена като Зопиклон;
- мелатонин – стотици фармацевтични компании произвеждат мелатонин на капсули и таблетки. Те се водят добавки и се купуват без рецепта. Мелатонин в тях е синтетичен вариант на естествения хормон, който регулира съня;
- растителни лекарства – сред тях преобладават успокоителните Дормиплант, Персен, Нованайт, Беносен, Алора и мн. др. Те представляват комплекс от билки с лек сънотворен ефект. Затормозяват процесите на превъзбуда, премахват тревожността и улесняват заспиването.
Билки за лечение на упорито безсъние
Билките са отлични заместители на синтетиката в множество случаи. Те нямат изразените странични нежелани ефекти на лекарствата. Разликата е там, че не са за „бърза помощ“, а с тях се провеждат продължителни курсове за трайни и стабилни промени.
Ефективността и безвредността на билките се доказва от факта, че повечето сънотворни и успокоителни в аптеките са създадени на тяхна основа. Но у дома можем да ги вземаме и под формата на отварка, чай.
- Валериана – това растение винаги оглавява списъците с билки за успокояване и сън. Има много ясен разхлабващ, успокояващ ефект. 1 с.л. настърган корен се попарва ва 15 мин. с 200 мл вода. За сън се пие по 2 с.л. преди лягането, а за успокояване – 3 Х 1 с.л.;
- Наклонен божур – коренът лекува неврастении, безсъние, вегетативни нарушения, съдови и кръвоснабдителни отклонения. Седира в първите часове след приема, а после стимулира. Действа като антистрес хапче. 3 с.л. сух лист на 500 мл водка киснат 30 дни. 3 Х 1 ч.л. при неврастении и за успокояване;
- Хмел – отпуска нервната с-ма и има сънотворен ефект. Ползваме шишарките, като 1 с.л. от тях попарваме за 3 часа с 200 мл вода, непременно под капак. 3 Х 50 мл;
- Глог – сам или в съчетание с други билки, глогът лекува нерви и безсъние. Особено добър е джинджифиловия чай с глог. Първо сваряваме джинджифила, а след изстиване накапваме 20 капки тинктура от глог;
- Дяволска уста – 2 с.л. попарваме до пълно изстиване с 200 мл и пием по 2 с.л. ½ч. преди сън;
- Мента и маточина – тези растения имат безспорни успокояващи свойства. Запарваме и пием на чай отделно или заедно. Те са ароматни и вкусни, отпускат вътрешно и придават радост;
- Лайка – обикновеният чай от лайка е класическо лекарство при безсъние поради преумора, била та физическа или умствена. Отпуска качествено и бързо;
- Жълт кантарион – тази билка е впечатляваща. Тя действа избирателно – съкращава фазата на бързия сън, а удължава дълбокия. Така човек не само спи, но и спи дълбоко и отпочиващо. Няколко цветчета кантарион се запарват в чашка вода за 5-10 минутки и се изпиват преди сън;
- Лавандула – премахва умората, регулира фазите на съня, лекува главоболие и др. болки. Действа под всяка форма, дори чрез ароматерапия. Лечебни са етеричните масла в лавандулата, които качеството и дълбоко отпускат и подпомагат заспиването;
- Демир бозан за сън – микс от 6 билки лекува нерви и емоционалната сфера. Предписва се за тежки диагнози като неврастения, невроза, депресия, дори шизофрения. Чрез лечебния върху нервите ефект се отразява и на съня. Има отлични сънотворни качества при редовна употреба. Главни билки в него са котешка стъпка и глог, заедно с блатен тъжник и др.
Мнение №2: Какви лекарства и билки ме спасиха
Детето ми боледуваше тежко, постоянно бяхме по болници, а това направо ме съсипваше. Нямах нерви за нищо, нощем не спях, а премислях бъдещето. В един момент усетих, че съм на края на издръжливостта и силите си.
Една сестричка от нашето отделение ми даде хапче за сън. Беше без опаковка и не разбрах дори името. Много уважавам народните цярове и когато имам проблем, първо тях търся. Но по онова време не мислех за нищо. Просто изпих хапчето и спах като заклана. Детето плакало, не съм го чула. Сутринта го намерих цялото прогизнало, зачервено от плач и тревога. Това сложи край на опита ми с лекарствата.
Болници, не болници, почнах да си варя билки – с бързовар на прозореца. Правих чай от салвия, риган и бял равнец, лук с прясно мляко и още 2-3 неща, които знам от баба. Нервите ме отпуснаха, започнах да спя, макар и на пресекулки. Усетих, че не съм за леки чайчета. Бях прекалено затънала.
Поръчах от болницата Демир бозан. Този чай го знам отдавна, той е за нервни болести и тежки състояния. Пречиства и органите, помага им да издържат. Демир бозан поне се приготвя лесно – само запарка. Смело казвам, че ме спаси. Ефекта се видя доста бързо. След около седмица почнах да спя цялата нощ. Сънят с Демир бозан не е упоен, както стана с хапчето. Спя добре, но се будя, ако детето иска нещо. Спокойна съм, че ще реагирам и си почивам без напрежение.
Лидия Тошева от Свищов
Билкови капки за сън, народна медицина
- Седивитакс – течни растителни екстракти от пасифлора, мак, валериана и маточина. Био капките пречат на междинните събуждания и задълбочават съня. Те работят и успокояващо, намалявайки стреса от деня;
- Сладък сън – това е спиртен растителен извлек срещу стрес и умора. Отпуска и лекува смущенията през нощта. Тинктурата се пие при н,мллллллл…апрегнатост преди всяко лягане, вкл. следобед;
- Капки на д-р Бах – създадени са няколко продукта за добър сън, сред които е комбинацията с името „Качествен сън“. Те премахват напрегнатостта, която пречи на почивката. Използвани са екстракти от няколко растения, сред които гарвански лук и трепетлика. Капките се разреждат и се приемат периодично;
- Соно Бимби – едни капки, подходящи за бебета. Това лекарство се дава и на новородени. Изцяло растителни, капките седират и ускоряват заспиването. Ползват се лайка за релакс, маточина за отпускане и др.;
- Релаксанал – успокояващите капки на Пашкулев са показани за моменти на тревожност, при скокове на кръвното, сърцебиене и др. отклонения. Лекуват безсъние. Разчита на етер. масла и др. специални съставки на глог, цикория и др. лечебни растения. Успокоява сърцето, разширява съдовете, регулира хормоните. Добри са при страх и напрегнатост, но са само за възрастни.
Народната медицина също се включва с добри предложения за лечение на безсънието, сред които е прочутото мляко с лук. Лукът се изпича и се накисва в чаша мляко, за да пусне соковете си. Люспите се изкарват, а напитката се приема преди заспиване. Успокоява.
Терапии за лечение на безсъние
Упорито безсъние се третира и немедикаментозно – чрез психо и физиотерапии. Психолозите най-често прилагат
Когнитивна терапия
Това е метод за коригиране на мисленето. Сигурно сте осъзнали, че мислите са нашите врагове. Ние сами се тревожим, чертаейки измислени ситуации. Начина на мислене е свързан с емоционалния фон, а оттам идват и проблеми с тревожност, страх, безсъние.
С помощта на психолога болния осъзнава кои негови мисли го тревожат и го водят до хронично безсъние. Терапията включва реална промяна, която накрая нормализира и психическата сфера, и съня.
Немедикаментозни методи срещу хронично безсъние са още релаксация, физиотерапия, лечебната гимнастика, вечерна медитация, ароматерапия, йога, масаж.
Физиотерапия при продължително безсъние
- Дарсонвал за подобряване на обменните процеси. Доказан метод при стрес, съкресение на мозъка, дерматози и др.;
- Ароматерапия – маслата от лавандула, хмел или хвойна подобряват съня. Те имат приятен аромат и действат успокоително на нервите. Ефективни са билковите възглавнички;
- Кислородна терапия – възстановява целия организъм след прекарани стрес, операции, болести. Възстановява и съня;
- Електросън – импулси с ниска честота възстановяват нервните и обменните процеси;
- Електрофореза с лекарства – помага при хиперактивност, депресия, неврози, станали причина за продължително безсъние;
- Магнитотерапия – стимулира кръвообращението, откъдето се нормализират налягане и др. показатели. Добър избор при невралгии и болка като причина за безсъние;
- Масажи – релаксиращите разновидности отпускат и намаляват нервното напрежение. Добри са арома масажът и общото отпускане, но също и някои специализирани техники. Самостоятелно помага масажирането на врата и слепоочието, особено при главоболие;
- Балнеотерапия и СПА – вани с морска сол, солна стая и др. нови процедури разширяват съдовете в кожата, повлияват кръвообращението, успокояват;
- Иглотерапия – въздействие върху биологични точки, препоръчително при емоционална чувствителност и нервни болести;
- Терапия с честоти и звуци – сънотворен ефект имат записи на морския прибой, дъжд, ромон на поток и др., както и слушането на специални честоти като това:
- Дихателна гимнастика – установяване на дълбоко и спокойно дишане чрез упражнения. Това подобрява храносмилането, кръвообращението и всички системи.
Старческо безсъние и как да действаме?
С възрастта намалява производството на мелатонин, от който зависи сънят. Увеличават се стресът и преживяванията заради болести и проблеми. Мъниците спят блажено по 14 часа, а възрастните хора едва мигват за 5-6 часа.
В много случаи това е болестно натрупване на негативни фактори, както и реални патологии като неврози, депресия, хипертония, тахикардия, болки в костите и на др. места. Разнородни фактори се съчетават, така че накрая получаваме повърхностен, некачествен сън и събуждане с умора, дневна сънливост и постоянна вялост. Така бихме описали и старостта.
Лечението при възрастните хора е не по-различно от това при младите. И тук се ползват лекарства, растителни хапчета и билки, терапии и процедури. Но има неща, които могат допълнително да се направят:
- Осигурете си удобно легло – възрастните са склонни да ползват вещите с десетки години, дълго след като са загубили качествата си. Това особено важи за матраците и възглавниците;
- Купете си олекотени завивки, махнете тежките стари одеяла и юргани, които притискат отслабналата мускулатура;
- Не допускайте да спите денем, това ще влоши нощния сън;
- Задължително се разхождайте, ходете пеш. Мускулите искат трениране;
- Изключите телевизора вечерта, той не е средство за заспиване;
- Когато си легнете, помислете за нещо приятно. Изгонете потискащите мисли.
Към какъв лекар да се обърнем
Специалистът по съня се казва „сомнолог“. Има лаборатории за изследване на съня, например в болница Токуда и в МУ – Пловдив.
При липса на достъп до сомнолог, търсим невролозите. Т.нар. „медицина на съня“ спада към заболяванията на периферна и централна НС.
Мнение №3: Моите причини за безсъние и как се оправих
Пиша ви преди всичко да кажа, че не трябва необмислено да се пият сънотворни. Свикнали сме с хапчетата и веднага си ги купуваме. Но доколкото разбрах, има 70% риск те да не помогнат.
Най-първо е да се открие защо не спим добре. Аз затрудних лекарите. Проверяваха ме за нервен стрес, за тревожно разстройство, за депресия – не! После гледахме за дефицит на желязо, вит. Д и В – не! После проверихме щитовидната жлеза. Когато тя промени изработката на хормони – нагоре или надолу, сънят се разстройва. Пак не! Нямах неврологични заболявания, нито други, които биха ме тормозили заради болки или дискомфорт. Не пиех лекарства. Всичко това са стандартните причини за безсъние, а не открихме нито една.
Един възрастен доктор направи предположение, че имам стереотип на лошия сън. Обясни ми, че е хронично, но неболестно безсъние. Значи причините не са болест или нещо в тялото, а просто лоши навици и стереотипи.
Започнах да пия комплекс от В6 и магнезий, по 1 таблетка на ден. Калций и магнезий подобряват самоусещането и нормализират съня. Направих си възглавница от сушени билки. Първо сложих мента, риган, борови иглички и листенца от роза. После допълних със здравец, салвия, коприва, кандилниче, дафинов лист, орехова шума. Преди лягане масажирам слепоочието си с лавандулово масло. Капвам 2 капки на салфетка до леглото ми, много ме отпуска. Когато ходя при мама, винаги вземам гореща вана преди сън, пак с масла. Успокояват нервната система. Наливам отварка от хвонай, жълт кантарион, мента, риган, маточина или каквото друго има мама. Само за 10 минути се отпускам напълно и съм готова за сън.
Оказа се, че за съня трябва да се грижим. Осъзнах го, след като загубих спокойните нощи. Мама ми подари кутия Демир бозан. Нарече го чай за сън, но май си го измисли. По-скоро са билки за успокояване и релакс. Освен това изчистват кръв и органи, което доста подобрява вътрешното състояние. Радвам се, че намерихме Демир бозан. Понякога ползата от чаша чай не може да се опише. Но я усещаш в живота си, когато отново го вземеш в ръце и станеш негов господар, а не жертва.
Мила Калоянова от София
Веднъж ми се случи да не спя 4 дни наред!!! Нищо не помогна, освен онези със зелената рецепта. Ако бях почнал по-отрано с билки, нямаше да се докарам до това, моя грешка!
Мента и лайка са треволяци, слаба работа. Има по-сериозни билки глог, спирея, жълт кантарион, не се хващайте за първото. Аз съм ги пробвала повечето, затова казвам.
Пия Демир бозан за невроза, изписано от лекар. Наистина ми се оправи съня, нямам проблеми с това вече. Хубав е чая!!
Здравейте!
Билката Демир Бозан помага ли при моите заболявания?
Безсъние,нервност, разширени вени,болки във подбедриците,запек,имам и начална форма на глаукома,Слагам си вечер капки в очите
Здравейте! Демир бозан е комбинация от билки, а не билка. Всъщност има много различни билки с различни и взаимно изключващи се действия, които носят това име, но вие вероятно питате за комбинацията, а не за тях. Тя определено ще ви помогне при безсъние и нервност. За останалите неща не съм чувал да помага, но не е изключено.
Вижте и тези материали по темата: