Лечение на вагинални гъбички с лекарства и билки
Вагинални гъбички или още наричани влагалищни гъбички, как се лекуват с билки и лекарства?

Вагинални гъбички. Билки и лекарства за влагалищни инфекции

Домашно лечение на вагинални гъбички (по половите органи) с билки. Лекарства за влагалищни инфекции. Какво да правим при сърбеж в интимната област?

Нека да започнем с това, за което най-често ни питат читателите:

Лечение на гъбички по половите органи.

Неприятните гъбички по половите органи са познато оплакване за голяма част не само от жените, но и от мъжете. Преди десетилетия специалистите причисляваха този проблем към полово предаваните заболявания, но сега не са напълно убедени, че е така.

За да се назначи и проведе правилно лечение е необходимо да се определи вида на гъбичките и техния произход. Лечебната терапия е насочена не само към елиминиране на гъбичните спори и стопиране на размножителните процеси, но и избягване на последващата им проява, която се наблюдава често. Гъбите независимо дали да по половите органи или локализирани в друга част на тялото, често рецидивират и се оказват много упорити.

Важна част от лечението им е назначаването на такова и на партньора на пациентката. Според много специалисти този момент не е важен и назначаването на терапия се налага единствено в случаите, когато мъжът има оплаквания, идентични или сходни с тези на жената.

Освен препарите на локално приложение, сред които са вагинални глобули и супозитории, често се назначават и препарати за перорален прием. Сред тях са такива с антибиотичен ефект, както и с имуностимулиращ ефект, които помагат на тялото да се справи с инфекцията.

Лечението на вагинални гъбички е добре да започне възможно по-скоро, тъй като е възможно зад тях да се крие опасна инфекция или венерическо заболяване.

Съвременната фармация предлага достъпни антигъбични препарати, които подобряват състоянието след няколко приема.

Друг съществен момент е продължителността на лечението, която е по-дълга от момента на фактическо изцеление. Тази превантивна мярка е с цел избягване на рецидиви. Но дори и при стриктно спазване на назначените лечебни практики, често гъбичките се появяват месеци след края на терапията.

Честата им проява е показател за хронофициране на проблема. В такива случаи най-често се назначават електротерапия, лазерна терапия, магнитотерапия, дарсонвализация и електрофореза.

Народни средства и билки при влагалищни инфекции. 

Вагиналните гъбички се лекуват и с народни средства и билки, които е най-добре да бъдат прилагани заедно с назначеното от специалиста лечение. Ще Ви запознаем не само с най-известните от тях, но и с позабравените народни лекове. Предпочитани са природните средства с антисептични и антигъбични свойства, а те никак не са малко. Ето кои са най-известните от тях:

Маслото от уханния риган е изпитан лек при вагинални гъбички. Приложението му не е никак трудно. Просто смесете три капчици от него с три лъжици зехтин. Този маслен извлек нанасяйте вечер върху гениталиите. В случай на дразнене и неприятно усещане, намалете вложените капки риганово масло. Карвакрол и тимол са двете атрактивни съставки в уханния извлек, които успешно се борят с неприятните гъбички.

С цел борба с гъбичките то е подходящо и за интравагинално приложение. Напоете вагинален тампон със смес от три капки масло и петдесет грама зехтин. По възможност го задръжте няколко минути в сместа, след което го въведете дълбоко във влагалището, където трябва да остане цяла нощ. Процедурите изпълнявайте 14 поредни нощи, но никога по време на цикъл. Най-добре е да започнете първата процедура пет дни след приключване на менструацията. Ако усещате дразнене, просто намалете количеството риганово масло.

Етеричният извлек е подходящ и за вътрешен прием. За тази цел е необходимо да разтворите три капчици в чаша вода. Преди да разтворите количеството етерично масло е добре да прибавите към него лъжица базово масло или прясно мляко. Този лек за вътрешна употреба при вагинални гъбички приемайте, докато се храните, два пъти в деня.

След седмица се въвежда увеличен прием на лека – шест капки на две чаши вода. Течността не се намалява в никакъв случай поради възможни вътрешни изгаряния.

Магнезий и кисело мляко са други две съставки, които използвани заедно са ненадминати при лечението на вагинални гъбички. Пакетче магнезий на прах разтворете в литър топла вода. С разтвора направете промивка, а след това поставете във влагалището тампон, обилно напоен с кисело мляко. Процедурите изпълнявайте десет пореднr вечери. При необходимост изпълнете още четири процедури.

Вижте тези материали по темата, преди да продължите с четенето по-надолу:

Добра работа против колики вършат ТЕЗИ: Капки Лефакс, които се намират и онлайн.

Масло от риган, смесено с етеричен извлек от мащерка в равни пропорции е друга алтернатива за външно третиране на гъбички по половите органи. Сместа може да бъде използвана както за директно третиране, така и за прибавяне към разтворите за промивка.

Смес от вода+йод+сода –  променя алкалната среда във влагалището и създава благоприятни условия за елиминиране на кандида и спиране на растежа й. Смес от литър вода лъжичка сода и йод помага за това. С него може да правите седяща вана или промивка. И в двата варианта започнете с приложение на лека без йод. Той се добавя едва на втория ден.

За да се осигури желаният терапевтичен ефект и да се избегне риска от изгаряния поради неразтваряне на содените кристалчета се изисква продължително разбъркване на разтвора. За баня е добре разтворът да бъде предварително затоплен и да останете в него за петнадесет минути.

Друга вариант е да сварите в литър вода две лъжици сол. След охлаждане на течността до 40 градуса към нея се добавя лъжица сода и десет-дванадесет капки йод. Прави се курс от промивки за пет дни, като на ден те са по общо два броя – сутрин и вечер.

Морковен сок – достатъчно е от него да се приемат по чаша-две.

Билкова смес от бял равнец, невен, лайка и градински чай успокоява при вагинални възпаления и елиминира гъбичните дрожди. Те влагат в равни дози, а от общата смес се взимат три лъжици и се варят в половин литър вода. С петдесет мл от нея се пълни дамски душ и се правят промивки. Останалото количество се използва за външна промивка.

Използването на мед при лечението на вагинални гъбички дава бързи резултати. Само за две седмици с негова помощ е възможно да преборите най-тежката инфекция. За тази цел се използва част мед към 5 части вода. С медния разтвор правете двукратно промивки. Методът е приложим до постигането на пълно изцеление.

За значително намаляване на гъбичните дрожди и за успокояване на сърбежа помагат вагиналните тампони, напоени с мед. Те престояват във влагалището за през нощта.

Леките форми на кандида се лекуват за около месец с отвара от следните билки: невен, лайка, хвойна, евкалипт, бял равнец, градински чай, тополови и брезови пъпки. Две лъжици от смеската се киснат цяла нощ в двеста мл вода. Половин час преди хранене се приема по една трета чашка. Месец трае лечението при леките форми, а два месеца при по-тежките.

Компрес с тинктура от невен оказва положителен ефект при гъбични инфекции. За да я приготвите разтворете в чаша вода лъжица от следния извлек – 25 броя невенови цветчета и 100 мл алкохол.

Още в текста: Симптоми, инфекции, патогенеза, клинични форми, рискове фактори.

За компреси и промивки се прилага и отварата от жълт кантарион – две лъжици се варят на водна баня за половин час в два литра вода.

Други варианти за разтвор за промивка и компрес са комбинациите от следните лечебни треви:

  • По двадесет грама бял равнец, розмарин и градински чай+40 грама дъбови кори се варят за половин час в три литра вода.
  • Японска фалопия (пет лъжици), коприва (три лъжици)+дъбови кори и лайка по половин лъжица се приготвят по същия начин с тази разлика, че варенето трае пет минутки.
  • Очиболец (Potentilla) и лайка – по няколко лъжици се варят в същото количество вода за пет мин.
  • Три лъжици дъбови кори и пет липов цвят настоявайте половин час в 1 л вода.
  • Равни количества бял оман (Inula helenium), коприва и репей – по лъжица се оставят да къкрят за десет минутки в литър вода.

Смес от глицерин и боракс по една част  са идеалното средство при гъбични инфекции. Двата антигъбични и противовъзпалителни компонента ще откриете във всяка аптека. След приготвянето на емулсия от тях, потопете тампон в нея. Преди да въведете тампона надълбоко във влагалището, направете промивка с някой от препоръчаните по-горе разтвори.

С чесън също се постига изцеление при вагинални инфекции – начините за приложението му са два. Единият от тях е разтвор за промивки, приготвен от литър преварена вода, в която се киснат две почистени и счукани скилидки чесън.

Друг доказан метод са тампоните, напоени с чеснов сок, които престояват във влагалището за през нощта. Повторете процедурата десет пъти или 14 при тежки случаи. Методът не е особено приятен, тъй като чесънът има парещо и дразнещо действие. Но ефектът определено си заслужава това дискомфортно състояние.

Със сок от каланхое също се лекуват вагинални инфекции. Просто напоете обилно един тампон с него и го въведете във влагалището.

Промивки с изключително ценната сребърна вода повлияват благоприятно при гъбички на половите органи.

Пакетче нишадър, разтворено в половин литър вода, е изключително ефективно средство за справяне с вагиналните гъбички. Бъркайте до пълно разтваряне на кристалчетата нишадър, за да избегнете възможни изгаряния по чувствителната лигавица. (Още за ползите и приложенията на нишадър)

Невероятният бъзак е друг лек против гъбички. Приложими за тази цел са корените на растението, които се вадят през есенния сезон и се сушат нарязани на ивички. От изсушената маса се вземат три големи лъжици и се добавят към вряща вода – половин литър. Извлекът трябва да остане на котлона за пет минутки, след което се филтрира и докато е топъл, се прави двадесетминутна баня с него. Средството се употребява до пълно излекуване. Дори и след това лечението трябва да продължи седмица, за да сте сигурни, че са елиминирани всички гъбички дрожди.

Но за съжаление това не изключва риска от рецидив, при наличието на който, терапията се повтаря.(Още за приложението на супер билката бъзак)

Невероятно полезният бял равнец се използва освен като лек в комбинациите, които описахме по-горе, но и самостоятелно при лечение на гъбички по половите органи. Идея за промивка с него е след приготвянето на силна отвара към нея да се добави лъжичка сода за още по-силни антисептични качества на лека. Съветваме добавянето на содата да става, докато течността е все още топла с цел избягване на вероятността неразтворените кристалчета да предизвикат дразнене на чувствителната лигавица. (Още за свойствата на белия равнец и топ начините за приложението му в народните лекове)

Заради антисептичните си свойства любимата ни клеева тинктура цери дори гъбички. Петдесет капки от клеевия извлек разтворете в сто грама вода. Въведете разтвора надълбоко във влагалището посредством дамски душ. (Подробно за начините на лечение и най-добрите рецепти с клеева тинктура)

Няколко капки от нея е добре да бъдат прибавяни и към отварката от антисептичната смрадлика, която също се използва за лечение на вагинални гъбички.

Лекарства за влагалищни инфекции и гъбички.

Лекарствата, предписвани за лечение на гъбички най-общо могат да бъдат разгледани в две групи. Към първата група се отнасят препаратите за локално приложение, които са не само най-предпочитани от пациентите, но и препоръчителни за приложение в начална форма на гъбична инфекция.

Локално приложите продукти се използват не само при неусложнени форми на вагинална кандидоза, но и при лезии на лигавицата, ако болестта е в началната си фаза на развитие. Голямо значение за успешен изход играе приложението на локални медикаменти в комбинация с антибактериални средства.

Препаратите с общо действие за разлика от тези с локално не фокусират върху въздействието си единствено върху засегнатата област. Те оказват системно въздействие върху цялото тяло, включително и върху източника на гъбична инфекция. Тези лекарства се предписват при тежка кандидоза или при такава с чести рецидиви, както и при хронична гъбични състояния.

Нистатин – крем и глобули.
01 вагинални гъбички, влагалищни
Крем „Нистатин“ – ефективен крем за лечение на вагинални гъбички

Под формата на крем нистатин е антибиотичен медикамент, подходящ за борба с гъбички, в това число и гъбички по външната част на половите органи. Положителният му ефект се дължи на веществото микозамин, което възпира гъбичното развитие и елиминира вече съществуващите гъбични спори. Паралелно с него е добре да се употребява и друг препарат от групата на антибиотиците. Приложим е дори от хора с отслабнала имунна система поради заболяване или продължителен прием на антибиотици. При не особено тежки форми състоянието се подобрява след няколкодневно приложение на нистатин.

При наличието на специфична алергия към някоя от съставките на крема, употребата му е нежелателна. Бензоатите в него могат да отключат контактен дерматит, който е сигнал, че лечението с нистатин трябва да бъде преустановено. Приложим е дори по време на бременност и кърмене поради отсъствието на системна резорбция.

Между два и четири пъти на ден се осъществяват апликациите с крема върху почистената и подсушена възпалена кожа. На апликация с антибиотичния препарат подлежи не само засегнатата от гъбична инфекция част, но и кожата на отстояние от сантиметър около нея. Третирайте задължително и здравата кожа в участъка, за да избегнете разпространението на гъбичните спори върху нея. Дори след отшумяване на симптомите, два-три дни след това, лечението е задължително да се продължи като превантивна мярка. (Подробно за приложенията на нистатин)

Полижинакс, глобули 

Вагиналните глобули полижинакс са сред известните препарати за справяне с гъбички по половите органи. Лекарството се предписва при най-тежките и упорити кандидози – кандида албиканс, криптококус и хистоплазма. Изброените кандидози са най-трудно преодолими заради резистентността им към антибиотични препарати.

Полижинакс дължи мощното си въздействие върху гъбичните инфекции на веществото нистатин. Заради него критиците на този медикамент не са никак малко. Те не подкрепят употребата на вагиналните глобули с нистатин, тъй като веществото е агресивно спрямо влагалищната лигавица и има далеч по-безобидни препарати от него.

Факт е, че нистатинът е отговорен за развитието на бактериална вагиноза, която е обусловена от променена микрофлора във влагалищната среда. Поради тази причина употребата на полижинакс трябва да се осъществява в синхрон с терапията с други медикаменти и най-вече с препарати за засилване на имунния отговор. Терапевтичните апликации на глобулите не трябва да продължават повече от 12 дни. Прилагат се за двойно по-къс период при не особено тежки форми на кандидоза. (Още подробности за приложението на полижинакс)

Амфотерицин

Амфотерицин е антигъбичен препарат, предписван при изключителни тежки състояния, когато гъбичната проява се е превърнала в живозастрашаващо състояние. Медикаментът се доставя интравенозно в бавен режим. Възможните реакции, свързани с неговия прием, се изразяват във висока температура, главоболие, смущения в бърбечната дейност, вдигане на температура, сърдечна недостатъчност и аритмии. Не са изключени и алергични реакции, изразяващи се най-вече в дермални проблеми.

На килограм телесна маса препоръчителната доза амфотерицин е 0,25 мг, като приложението на препарата се осъществява за период между два и шест часа.

Клотримазол

Клотримазол е друг медикамент с широкоспектърен антимикотичен ефект, повлияващ дори на щамовете, устойчиви на нистатин. Активният компонент клотримазол принадлежи към имидазоловите производни, които не само убиват патогените, но и потискат последващото им развитие и размножаване.

Предлагаме примерна схема за лечение на вагинални гъбички с клотримазол и други медикаменти. Ето какво включва на етап лечение на остри състояния – 200 мг-ови супозитории клотримазол, прилагани вечер за период между десет дни и две седмици; итраназол в доза от 200 мг, приеман по таблетка за едно седемдневие; флуконазол – по таблетка се приема съответно в първи, четвърти и седми ден от лечението.

Като част от поддържащата терапия клотримазол се вписва по следния начин: супозитории от 500 мг, прилагана по една седмично за период от шест месеца; итраконазол – или два пъти по 200 мг за ден, или 200 мг по веднъж на ден за период от три дни; флуконазол – по таблетка от 150 мг веднъж седмично за срок от 6 месеца.

Клотримазол е наличен и под формата на крем.

Кетоконазол

Препаратът кетоконазол притежава фунгицидно и фунгистатично действие. Веществата в него инхибират синтеза на ергостерол, внасяйки промени в липидния състав на мембраната. Той е активен срещу патогена на пърхота, някои агенти на трихофития (Trichophyton, Epidermophyton floccosum, Microsporum), патогени кандидоза (Candida), както и патогени, причиняващи  системни микози (Cryptococcus) и срещу Грам-положителни коки: Staphylococcus и Streptococcus.

Възрастните пациенти и децата с тегло над 30 кг  приемат 200-400 мг / ден. Под тази норма – 8.4 мг / кг / ден. По време на хранене се препоръчва да бъде осъществен приема на антимикотичния препарат кетоконазол.

Плазмените концентрации на кетоконазол в кръвта намаляват значително при паралелния прием на препарата с лекарства с веществата рифампицин и изониазид. Приеман с цикоспорин и антикоагуланти, кетоконазол е възможно да увеличи концентрациите им в кръвта. При редовен прием трябва да се наблюдават стриктно показателите на чернодробната и бъбречната система.

Миконазол

Крем миконазол е друг ефективен препарат срещу вагинални гъбички, който оказва бактерициден ефект не само върху гъбичните спори, но и върху някои грам-положителни бактерии. Не само терапевтично, но и профилактично може да се използва този препарат за предотвратяване на гъбични инфекции при понижено имунологична резистентност към причинителите на гъбичната инфекция. Препаратът е приложим не само при вагинални гъбички, но и при гъбички по ноктите и такива, засягащи лигавицата на устната кухина.

Дозата, в която се прилага е о,25 мг, четирикратно. Терапията с миконазол е с продължителност от седмица.

Гино-певарил, глобули

Ванигалните глобули Гино-певарил са приложими при лечение на кандидози. Пациентите, за които препаратът е неподходящ, са тези с необичайно течение и зацапване, както и тези с мехурчесто течение. Тъй като тези симптоми могат да се окажат знак за много по-сериозен проблем, Гино-певарил не бива да се употребява в случая. Песарите, съгласно препоръките, следва да бъдат въведени дълбоко във влагалището. Тези процедури се изпълняват три поредни вечери.

При възобновяване на симптоматиката до четири седмици или запазването й след приключване на лечебния курс, задължително потърсете помощ от специалист.

Гино-дактарин

Гино-дактарин са друга алтернатива на вагинални песари с активен компонент миконазол. Те се предписват при наличието на инфекция, протичаща със сърбеж, зачервяване и белезникаво течение. Приложението му се осъществява по стандартния начин – по песар, въведен във влагалището вечер за срок от три последователни дни. Важно е да знаете за него, че уврежда латекса. Това означава, че по време на терапията с него трябва да заложите на перорален метод за контрацепция.

Гиназол

Вагиналният крем гиназол се предписва за лечение на вулвовагинални инфекции. Апликациите върху интимната област се осъществяват три поредни дни. Три денонощия след приложението на препарата интимните контакти трябва да бъдат избягвани заради продължителното въздействие на вагиналния крем дори и след преустановяване на лечението. Съставката  бутоконазол нитрат е възможен алерген, затова към продукта трябва да подходят внимателно пациентите със склонност към алергични реакции. Подробен материал има тук: Колко време, през колко дни и как се поставя Гиназол?

Клион Д

Клион Д е друга алтернатива на вагинални глобули, които лекуват успешно гъбични инфекции, причинени от протозоони. Те представляват едноклетъчни гъбични микроорганизми. Лечението им е изключително важно поради риск от разпространението им като маточните тръби и останалите вътрешни органи на половата система.Терапията с Клион Д трябва да продължи десет дни като ежедневно във влагалището се въвежда по един песар, леко навлажнен с вода.

Дактакорт

Дактаркорт е антигъбичен крем, приложим при гъбички по външната част на половите органи, както и при такива по други части на кожата. Лечението с този антимикотик трябва да продължи между две и пет седмици. През този период малка част от него се втрива ежедневно, двукратно в засегнатата част и участъка около нея.

Флуконазол

Капсулите флуконазол притежават широкоспектърен антимикотичен ефект, изразяващ се в увеличаване пропускливостта на клетъчната мембрана и потискане процесите на гъбичен растеж и развитие. В изключително редки случаи е възможно да се наблюдава резистентност към него. Показан е за употреба при системна, генитална кандидоза и дерматомикоза. При свръхчувствителност към азоли препаратът трябва да бъде избягван.

Лечението трае обикновено между две седмици и месец, в зависимост от случая. Удължава се с две седмци, считано от момента на изчезване на симптомите. С цел профилактика се пие еднократно всеки месец за срок от половин година.

Низорал

Низорал е друг популярен противогъбичен медикамент, който ефективно унищожава дрождите, засягащи кожата и ноктите и скалпа. Под формата на крем се използва за третиране на възпаления в областта на слабините, торса и други кожни участъци. Активният компонент кетоконазол, вложен в препарата, разгръща пълния спектър на полезното си действие.

Употребата на кортикостероиди под формата на кремове и други мазила не трябва да се преустановява веднага след започване на лечение с низорал. Процесът на преустановяване на употребата им се осъществява по следната схема:

  • една седмица кортикостероидното мазило се употребява сутринта, а низорал вечерта;
  • за една-две седмици след това употребата на низорал вечерта се запазва (ежедневно), а тази на кортикостероида се осъществява през два или три дни;
  • след този период – апликациите с кортикостероида се преустановяват, а тези с низорал продължават единствено при необходимост

Низорал под формата на таблетки е антигъбичен медикамент, приложим при гъбични инфекции от тип кандида, чието лечение е невъзможно да бъде осъществено със средства за локално третиране или не се повлиява от тях.

Периодът на лечение с препарата варира между пет дни и дванадесет месеца. Пациентите под 15 килограма не могат да бъдат подлагани на терапия с низорал. Тези между 15 и 30 килограма приемат по 1/2 таблетка, а възрастните по таблетка. Поглъщането й се осъществява задължително с приеманата храна за оптимално абсорбиране на активните компоненти.

Итраконазол

Антимикотикът интраконазол е ефeктивен при вагинални гъбички и такива, локализирани по кожната повърхност. Toзи триазолов дериват надеждно унищожава всички дрожди. Силно изразен е афинитетът му към кератинизираните тъкани и деликатната влагалищна лигавица.

Около три дни след края на лечението концентрациите на активното вещество в медикамента се забелязват в лигавицата на влагалището. Непосредствено след храна е оптимално най-добрият период за прием на препарата. Схемата за прием при влагалищни инфекции изглежда по следния начин – през първия ден двукратно се пият по две капсули, а през останалите три дни еднократно по две капсули.

Гризеофулвин

Гризеофулвин е кислородосъдържащ медикамент за лечение на гъбички, които проявява своя афинитет най-силно към кандида, причиняващи микози по кожните тъкани и вътрешните органи. Той не само стопира процесите на гъбично размножаване, но и съдейства за преустановяване на белтъчния синтез, който е изключително важен за изграждането на клетъчната стена на гъбичките.

Медикаментът гризеофулвин е достъпен единствено за пациентите с рецепта. Лечението с него трае от 3-6 седмици до 6 месеца. Продължителността му преценява единствено компетентният специалист.

Флуцитозин

Флуцитозин е друг антигъбичен препарат, който третира успешно дрожди и дерматофити. Действието му се изразява в потискане на ергостероловия синтез, който е важно условие за гъбичното развитие. Флуцитозин се приема единствено от пациентите, на който той е назначен с рецепта.

Бетадин

Бетадин е друга алтернатива на вагинални глобули, съдействащи за елиминиране на гъбичните дрожди, когато те са причинени от кандида или става въпрос за трихомоназа. В основата на препарата е пречистен йод, който не само елиминира гъбичките в развитие, но и дезинфекцира. Глобулите са подходящи за приложение с цели дезинфекция преди операцция.

Итраназол

Итраназол е още един антигъбичен продукт, който се предписва при всякакви видове гъбични инфекции. Капсулата, която съставлява дневната доза от препарата, трябва да бъде приета непосредствено след едно от храненията, а не по време на него. Пациентите на терапия с лекарства за регулиране на стомашната киселинност е добре да приемат лекарството с кола, а не с вода.

Не е допустима паралелната употреба на препарата с някои лекарства, приемани при алергия, сърдечни проблеми, безсъние, висок холестерол и стомашни проблеми. Препарите, които приемат епилептиците, е възможно да отслабят своето въздействие в комбинация с коментирания медикамент.

Ексекретирането на итраназол в майчиното мляко прави препарата непрепоръчителен за прием от кърмещи жени.

Какво са вагинални гъбички?

На всяка дама познат проблем е досадното бяло течение, за което виновни са така наречените вагинални гъбички. Причиняват се от кандида албиканс. Обикновена настинка може да се откаже отключващ фактор, както и полов контакт. Появяват се и при попадането на микроорганизми от ануса във влагалището. Но главен провокатор на този проблем се оказва отслабената имунна система.

Вагинална кандидоза.

Вагинална кандидоза е заболяване на лигавицата на влагалището, причинено от гъбични инфекции, често засягащи  дори лигавицата на външните гениталии. Свързва се с ред влагалищни заболявания и носи значителен риск от прекъсване на бременността, раждане на дете с ниско тегло, инфектиране на родовите пътища, развитие на ендометриоза след раждане. Наличието на вагинална кандидоза може да е причина за пренатална  и постродилна инфекция при новороденото.

Причинява се от 180 вида гъбички кандида, сред които са опортюнистични патогени. Те са широко разпространени в околната среда. Като сапрофити живеят върху кожата и лигавиците на здравите хора.

Честият рецидив на вагинални гъбички обикновено е признак на други инфекции във вътрешните органи, атакуващи влагалищната микрофлора. Всяко нарушение в нейния микрофлорен баланс създава идеална среда за гъбично развитие.

За предпазване от вагинални гъбички, важно е спазването на отлична интимна хигиена, избягване на синтетично бельо и безразборни интимни контакти.

Гъбичките кандида албиканс

+ лечение чрез ликвидиране на кандида албиканс посредством задържаща клизма.

Кандида албиканс е гъбичка, на която са носители 80% от хората на планетата. Заболяването, причинено от нея, се нарича млечница или още кандида. Тези микроскопични бактерии се заселват в местата, богати на гликогени, каквито са интимните области, червата, устната кухина. Едноклетъчният микроорганизъм кандида албиканс има закръглена към леко овална форма. Гъбата не  е опасна в малки количества, защото наличието й стимулира производството на специфични антитела, важни за имунитета. Но при наличието й във високи норми, това е показател за протичаща инфекция. Растящите колонии насърчават гъбичното развитие.

Паразитните форми са способни да се адаптират към по-неблагоприятни условия на живот – висока температура и влажност. Най-добре се чувстват в стомашния тракт, откъдето се разпространяват към другите органи.

Предлагаме изпитан метод за изчистване от кандида албиканс чрез така наречената задържаща клизма. Изпълнява се с нистатин, разтворен в 200 мл дестилирана вода. В никакъв случай не използвайте вода от чешмата, тъй като тя е допълнително заразена с бактерии и по-скоро би навредила, отколкото да помогне, прилагана във вид на клизма. Клизмите се повтарят, докато кандида албиканс изчезне напълно. Доказателството за ефективността на метода е бялата пресечена маса, която се изхвърля двадесет минути след процедурата.

Тъй като при първите няколко приложения на нистатиновата клизма, очистителните процеси протичат доста бурно, е препоръчително приложението й да се осъществява вечер. В останалата част от лечението, най-добре е методът да бъде изпълняван сутрин. Преди да направите клизма с нистатин, направете една-две клизми единствено с вода, за да сте сигурни, че в правото черво няма остатъци от фекална маса. Когато водата се избистри напълно, това е показател за максимално чисто черво.

Важно при изпълнение на нистатиновата клизма е позата на тялото и продължителността за приложение на метода. Пациентът ляга на лявата си страна, след което въвежда клизмата, оставайки за пет минутки в тази поза. След този период пацеинтът се обръща по гръб и повдига краката си на стол. И в тази поза клизмата престоява пет минутки. Следват още пет минути с клизмата в тяло в легнало положение, обърнато на дясно.

Процедурата може да приключи до тук, но е препоръчително да продължи още половин час – време, през което клизмата престоява в ануса, а пациентът е в изправено положение.

Още за приложението на тази клизма ще научите от ТУК, където читател на Лекар.бг споделя, че благодарение на методите е излекувал хашимото.

Симптоми на заразяване с вагинални гъбички.

02 вагинални гъбички, влагалищни
Клизма с нистатин чисти вагинални гъбички

Симптомите на заразяване с вагинални гъбички включват продължително парене и сърбеж. Тези състояния обикновено са съпътствани от неприятното бяло течение. Течението може да бъде жълтеникаво на цвят или бяло, пресечено. Острата и неприятна миризма на течението е признак на инфекция. Не е изключена и болкова симптоматика по време на интимен контакт.

Фактори на риска.

Вагиналните гъбички по-често се срещат при жени в детеродна възраст заради промени в съпротивителната защита срещу микроорганизми: разрастването на имунодефицитни състояния на фона на влошаването на околната среда, недохранване, чест стрес, неконтролирана употреба на лекарства, предимно антибиотици, кортикостероиди, полови заболявания, диабет, туберкулоза, хиповитаминоза.

За настъпването на вагинална кандидоза има 2-3 пъти по-голям риск по време на бременност, отколкото извън този период. Високата честота на вагинална кандидоза през периода на бременността се дължи на няколко фактора: промени в хормоналния баланс; натрупването на гликоген в вагиналните епителни клетки; имуносупресивен ефект на високи нива на прогестерон и присъствието на серумните фактори и имуносупресия, свързана с глобулини. Съществува пряка връзка между гестационна възраст на плода и честотата на вагинална кандидоза.

Принос към развитието на заболяването имат и фактори като тесни дрехи, затлъстяване, неспазване на хигиенните условия, горещ климат. Според някои специалисти еднакво застрашени са дамите, приемащи орални контрацептиви и тези, обличащи се с тесни дрехи и синтетично бельо.

Патогенеза.

При възникването на кандидоза се разграничават следните етапи:

  • закрепване (адхезия) на гъбичката към мукозната повърхност, която й осигурява благоприятни условия за колонизация;
  • въведение (инвазия) в деликатната тъкан от епител, изразяваща се в преодоляване на епителната защита и проникването през мукозната бариера в съединителната тъкан;
  • преодоляване на клетъчните защитни механизми на тъканите и проникване в розетките;
  • хематогенно разпространение разпространение на инфекцията заедно с пораженията й върху различни органи и системи.

Вагиналната кандидозна инфекция често се локализира в повърхностните слоеве на вагиналната епител. На това ниво не инфекцията може да в най-дълбоките слоеве на лигавицата, заради защитните й механизми. Но  наличието на микроорганизмите пречи за пълното елиминиране на патогена. Нарушаването на този баланс води до влошаване на всяка болежка, дори и на тази в ремисия.

В пораженията на кандида албиканс са преди всичко нарушения в имунитета. Повторението на инфекцията се крие в неспособността на имунната система да осъществи контрол над инфекцията.

Клинични форми:

Три са клиничните форми на кандидоза – кандидоносителство, остра и хронична урогенитална кандидоза.

Кандидоносителство.
03 вагинални гъбички, влагалищни
Така изглежда кандида албиканс; гъбичките са невидими с невъоръжено око

Една от основните характеристики на кандидоносителството често е комбинацията от кандидаинфекции и бактериална микрофлора, която има висока ензимна и литична активност. Тези фактори благоприятстват за проникване на гъбички в тъканта.

Единственият типичен симптом на кандидозата е сърбеж в интимната област. Ето защо, сърбеж в вулвата и вагината дори при липсата на видими промени,  достатъчно основателна причина за провеждане на необходимите изследвания.

Остра урогенитална кандидоза.

Цикличните сърбежи и паренето са причина за рязко влошаване на възпалителния процес. Фактор за това е увеличаването на гликогена в епителните клетки на вагината и промяната на вагиналното рН към алкално по време на предменструалния период.

Белезникаво сивеещият секрет с наличието на пресечени парченца е доказателство за наличието на остра урогенитална кандидоза. При хронична кандидоза отсъствието им е напълно възможно.

Възпалителните промени е възможно да обхващат външните гениталии (вулвата) и вагината (вагинит). Най-често се определя от общото им лезия (вулвовагиналната). В остра и подостра кандидоза лигавицата на външните полови органи, влагалището и шийката на матката са значително или умерено подути; Между малките срамни устни и вагинални гънките е възможно локализирането на удебелени пластове, върху които ясно се очертават сиво-бели черти.

Хронична урогенитална кандидоза.

За хронична урогенитална кандидоза присъщи са слабата хиперемия и инфилтрация на лигавиците, както и оскъдно белезникаво филм, сухота на малки и големи срамни устни, протриване и фисури. Промени в външните гениталии се изразяват в следното: кожата и лигавиците придобиват кафяв цвят, стават атрофични, големи и малки срамни устни се сплескват или набръчкват. Констатира се стесняване на вагиналния отвор, образуване на епидермални папули.

Лабораторна диагностика.

Диагнозата вагинална кандидоза се поставя въз основа не само на симптоматични признаци, но и чрез задължителна проба с влагалищен секрет.
Материалът се подлага на микроскопско изследване. След нагряване се определя неговият състав – наличието на заоблени овални клетки на гъбичен зародиш. Етапът на от откъсване на дъщерната клетка от майчината определя нейната изпъкналост.
Още един показател, доказващ наличието на гъбичката кандида албиканс при лабораторно изследване е, че тя расте бързо – необходими са й само 3 дни. Колонията има бели заоблени контури и изчистени линии; отличава се с изпъкнала форма и лъскава повърхност.

Според показателите на влагалищната биоценоза (съвкупността от бактерии и микроорганизми) се определят формите на вагинална инфекция:

Безсимптомно кандидоносителство.

Асимптоматичното (безсимптомно) кандидоноситество протича без клинични прояви на инфекцията. При него стойностите на дрождите са в нисък титър (по-малко от 104 CFU / мл), наблюдава се абсолютна доминантност на лактобацилите.

Действителна кандидоза.

При действителна кандидоза наличните гъбички са отговорни за симптоматичната картина на вагиналната кандидоза. Във вагиналнита биоценоза присъства във висок титър гъбичката кандида (повече от 104 CFU / мл). Висок е титърът на лактобацили (повече от 106 CFU / мл), който се наблюдавана фона на отсъствието на други диагностично значими титри на микроорганизми.

Съчетание на вагинална кандидоза и бактериална вагиноза.

При комбинацията от вагинална кандидоза и бактериална вагиноза гъбичните дрожди са включени в полимикробни комбинации като агенти на заболяване. В тези случаи дрождите са обикновено с висок титър. На фона на тях се наблюдават високи стойности на анаеробни микроорганизми повече от 109 CFU / мл) и рязък спад или пълно отсъствие на лактобацили.

За Гроздан Михайлов

Прочети още

Справяне с алкохолната зависимост у дома - възможно ли е? Лечение на алкохолизъм в домашни условия

Лечение на алкохолизъм в домашни условия, лекове

Справяне с алкохолната зависимост у дома – възможно ли е? Лечение на алкохолизъм в домашни …

4 Мнения

  1. Силвия Дончева

    Всички гъбички на половите органи без изключение се повлияват от Нистатин. Пие се всеки ден по малко – 250 мг., особено след 50-тата година на човек.

  2. Жана Тренчева

    Ако имаш гъбички или други влагалищни инфекции, най добре лекарства на капсула, но трябва и партньора ви да се лекува, защото пак ще хванете! Най-добре при гинеколог, за да напише и на двамата лечение!

  3. Нели Манева

    Влагалището е съсед на червата. Всмукват се колониите. Локални промивки с топличка преварена вода със сода…..но…..Пречистете червата и ще заравите за гъбички където и да е.

  4. Като се еват като зайци, с който им падне как няма да имат гъбички. Всяка с любовник, стана нещо актуално и модерно, но всичко си има цена, знаете.

  5. Вижте и тези материали по темата:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *