Маска за черни точки: 17+ рецепти универсални и по тип кожа. Отзиви и цени

Маска за черни точки: Коя да изберем? Рецепти за домашни маски. Цена, видове

Как да изберем маска за черни точки? Видове, цена и как се прави домашна маска за черни точки? Рецепта със сода. С активен въглен. С кафе. Черни медицински маски. С мед

Преди да минем към рецептите за домашна маска за черни точки, нека да погледнем какво се предлага на пазара и в интернет като готови маски, които може директно да се купят. Така ще знаем какво точно можем да изберем.

Готови маски + цена

Пилатен Black Head Pore Strip

Корейската марка „Пилатен“ препоръчва маската Black Head Pore Strip за мазни и комбинирани кожи. Микроелементите, активните компоненти от бамбуков активен въглен, пантенол, глицерин, масло от грейпфрут и пшенични кълнове стимулират кръвообращението и метаболитните процеси на клетъчно ниво.

Особеното на маската е, че стимулира производството на собствен колаген и забавя стареенето. Тя подсушава пъпките, почиства порите и ги затваря. Извежда токсините и чисти точки. Възстановява естественият воден баланс, омекотява, изглажда, което е плюс на маските да свиване на пори.Маска за черни точки: 17+ рецепти универсални и по тип кожа. Отзиви и цени

  • Недостатък: трудно се сваля.
  • Маската се поръчва по интернет срещу 9 лв. за еднократна доза в саше.
Пилатен Hydra Suction Black Mask

„Пилатен“ се намесва на пазара на черни медицински маски с ефективна формула, тубичка (60 г – 18 лв). Предназначена е за мазна, нормална и проблемна дерма. Съдържа глицерин, активен въглен, екстракти от цвят алтея, невен, корен лотос, цвят на суданска роза и др. Денатуриран спирт почиства епидермиса от мазни отлагания и втвърден себум, от черни точки и пъпки.

Геловата текстура след нанасяне застива на плътен филм. При свалянето той изтегля токсините и шлаките, очиства порите.

Маската предотвратява появата на комедони, изравнява релеф и цвят.

  • Недостатъци: трудно се отмива, лепкава е.
  • Поръчва се по интернет, 18 лв.

Орифлейм Pure Skin

Компанията предлага козметично средство за мазна и проблемна кожа, което премахва пъпки и точки с почистващия компонент Undecylenoyl Glycine и салицилова к-на. Продуктът има антибактериално и регулиращо мастната секреция свойство. Излющва вроговения слой клетки, изчиства комедоните и възпаленията, стимулира обменните процеси.

Маската задържа оптимална влага, намалява отделянето на секрети.

  • Минуси: подсушава, мирише на паста за зъби.
  • Продажба – от консултанти на Орифлейм, цена 14.90 лв.
Гарние Pure Self-Heating Sauna Mask

Маската има самозатоплящ ефект, поради който порите се разтварят и се подлагат на дълбоко почистване. Предназначена е само за мазна и проблемна кожа. Прониква дълбоко, отделя черните точки, регулира секрецията.

Хумата и цинкът свиват разширените пори, изравняват релефа, матират, хидратират.

Текстурата се нанася с лекота и също така се отмива.

  • Негатив: слаб ефект по отношение на черните точки.
  • Цена: 3.80 лв за 2 еднократни дози Х 6 мл.
Гарние 3 в 1 Skin naturals

Почистващ продукт, многофункционално средство за проблемна и мазна дерма. Представлява гел за измиване, скраб с натурално излющващи частици и маска с абсорбиращ въглен. Намалява мастния блясък и изчиства порите.

  • Негатив: трудно се отмива
  • И е скъпа (10.99 лв за 150 мл).
Purifying peel off Mask

Иновативна формула за дълбоко почистване срещу замърсявания в порите. Специално се прилага върху Т-зоната. Премахва се чрез отлепяне.

Активната съставка е абсорбиращ въглен, съчетан с полезни за кожа витамини и цитруси. Една опаковка е за 10 маски.

  • Продажба: 11.77 лв от emag.bg.
Черна маска Shills

Композицията стъпва на пшенични кълнове, грейпфрутово масло, бамбуков въглен, В5. Кълновете тонизират, регенерират, хидратират. Маслото нормализира секрецията и свива порите, въгленът дълбоко изчиства, витаминът подхранва и махва блясъка. Маската е ефикасна срещу подпухване и дразнения.

Вижте тези материали по темата, преди да продължите с четенето по-надолу:

Тя е тип отлепваща маска за лице.

  • Цена – 25 лв, промоционално 11.90 лв.

Тони изпробва черна маска и я нарича „най-ужасната на света“. Следващото видео е посветено на болката при отлепяне на този тип почистващи продукти:

Още в текста: Маска за черни точки в домашни условия. Особености при разширени и замърсени пори. Правила за нанасяне. Маски по тип кожа

Да минем и към видовете

Домашна маска за черни точки:

Маска за черни точки със сода
Рецепта №1 – изчистваща маска

Това е евтина домашна маска за черни точки със скраб – ефект.

  • 10 г сода бикарбонат за изчистване
  • 10 мл гел или течен сапун за омекотяване

Технология: разбъркайте до еднородност содата и сапуна. Подгответе кожата с парна баня или поне вземете душ. С ръце нанесете содената смес по лицето, като прилагате натиск приоритетно върху местата с черни точки. Търкайте енергично поне 5 мин. и отмийте с хладка вода.

Рецепта №2 – възстановяваща маска
  • 1 с.л. сок от лайм или обикновен лимон
  • 10 г сода бикарбонат

Технология: разбъркайте до еднородност содата и сока. Вземете душ за подготовка на кожата. Нанесете лимонената кашица с лек натиск и активни движения. Търкайте енергично поне 5 мин. и отмийте с хладка вода. Избягвайте ареала на очите. След 5 мин. енергично разтриване отмийте. Сложете тоник.

Маска за лице с кафе и сода

Тази домашна маска за черни точки има 5 вида въздействие – изчистващо, антисептично, омекотяващо, противовъзпалително, дезинфекциращо, антиалергично.

  • 1 ч.л. бик. сода
  • 2 с.л. мляно кафе, много ситно
  • 2-3 с.л. преварена вода, все още топла

Технология: нека кафето е максимално ситно мляно, защото по-едрите компоненти могат да нанесат микро одрасквания на кожата. Объркайте до еднородност и нанесете за 7 мин. Чистете през 10 дни.

Маска за черни точки с активен въглен

Тази домашна маска има дезинфекциращ ефект и меко изчиства мъртвата кожа. Отлична рецепта за мазно, замърсено и с черни точки лице.

  • 1 ч.л. сода
  • 1 ч.л. въглен на прах или стрито хапче
  • 3-4 с.л. преварена вода

Технология: смесете съставките до еднородност. Внимателно втрийте с ръце, осигурявайки и пилинг ефект. Получава се домашно микродермабразио с дълбок изчистващ ефект. Оставете маската за 10 мин.

Маска за черни точки с мед
  • 1 с.л. течен, домашен качествен мед;
  • 1 ч.л. прахообразен въглен

Технология: смесете двете съставки до консистенция на гъста паста. Дръжте 10 мин. Ефект: премахва черни точки, разглажда бръчки, има антибактериална и противовъзпалителна активност. Отлична маска, препоръчваме ви я!

Маска за лице с хума за черни точки
  • 3-4 с.л. хума, за предпочитане – бяла;
  • 2 с.л. зехтин или 5 капки лавандула;
  • преварена вода

Технология: Разбъркайте всичко до консистенция, напомняща сметана. Разнесете за 10 мин. Готово!

Как се прави маска за черни точки

в домашни условия

Още рецепти – по-долу в текста!

Домашните маски срещу черни точки не отстъпват по ефективност на козметичните процедури. Дори имат предимства – не са агресивни, не оставят видими следи и зачервяване, евтини са и няма пречки да се изпълняват с необходимата честота.

Черните точки или комедоните са окислена кожна мазнина, която запушва порите подобно на тапа. Разширената пора перманентно се замърсява – в нея се натрупват мъртви клетки, прах и др. Черният връх се получава от мастния секрет след окисляване на съдържащия се в него пигмент меланин.

Черни точки се явяват на мазни зони – около носа и устата, на челото, под брадичката. Те дразнят младежите, но и възрастни с комбинирана и омазняваща се кожа.

Запушените пори създават условия за възпаления и размножаване на бактерии. Те могат да провокират появата на пигментни петна и белези.

Особености на маските

При разширени и замърсени пори

Черната точка се премахва с изчистваща маска. В нея се слага и компонент, който да редуцира по-нататъшната работа на мастните жлези, за да не се повтори запушването на пори. Затова са създадени и медицински маски за лице.

Маска за черни точки: 17+ рецепти универсални и по тип кожа. Отзиви и цени
Редовното и дълбоко изчистване е ключово при мазните кожи

Подсушаващите компоненти правят този тип маски непоносими от сухи кожи и от сухите участъци при комбинирания тип. При третиране те травмират изтънената и чувствителна дерма и съществува рискът първоначалното опъване да прерасне в болка.

При правилно адресиране на маската към действително нуждаеща се кожа, тя оказва многопосочно действие – активизира местния метаболизъм, извежда токсините и шлаките от клетките, насища епидермиса с витамини и нужни елементи, нормализира отделянето на мастен секрет. Подобрява се състоянието на кожата, порите се събират, премахва се мастния блясък и усещането за подпухване.

Маските не решават проблема от едно намазване. Те имат ефект чрез натрупване и резултатите идват след редовни процедури.

Какво използваме?

Маските срещу черни точки намаляват изработването на мастен секрет, премахват вроговените клетки от повърхностния слой на епидермиса, отделят замърсяването от порите. Това в голяма степен се постига с хума, овесено брашно или трици, яйчен белтък, сок алое, желатин, ориз. Такива са еднокомпонентните маски.

За предпочитане е включването на допълнителни елементи, които повишават ефективността на маската – салицилова к-на, абразивни частици, загряващи съставки, разкриващи порите.

Правила за прилагане
  1. Не нанасяме около очите, където дермата е чувствителна;
  2. Не нанасяме върху сухи зони с тесни пори;
  3. Първият път проверяваме за алергична реакция – мазваме за 15 мин. под лакътя;
  4. Между процедурите обтриваме с отварка от невен.
  5. Подготовка на кожата
  6. Маската се полага на изчистена кожа, за да въздейства в дълбочина;
  7. Преди нея сваляме със скраб старите и мъртви клетки;
  8. Обтриваме с кърпа, за да затоплим повърхността и да се отворят порите;
  9. Ако в маската няма салицилова к-на, такава трябва да се съдържа в тоника – за размекване на роговия слой.
Как нанасяме на лицето
Маска за черни точки: 17+ рецепти универсални и по тип кожа. Отзиви и цени
Линии за правилно нанасяне

От правилното нанасяне зависи ефективността. Оптималните условия са:

  • Прибираме косата зад тила, завързваме или слагаме кърпа;
  • Очите защитаваме с памучен диск или накиснати пакетчета чай;
  • При самото нанасяне избягваме линията около устните;
  • Нанасяме маската с лопатка, гъбичка или пръсти;
  • Работим по масажните линии в посока отдолу нагоре;
  • След нанасяне заемаме хоризонтално положение;
  • Стоим в топло помещение, защото топлината усилва въздействието;
  • Сваляме маската с памучен тампон, потопен в топла вода или измиваме без търкане;
  • Накрая третираме с крем или гел.
Времеви параметри на обработките
  • Честота на полагане: 1-2 пъти в седмица при лечение, 1 път – за профилактика;
  • При медицински маски за лице: според указанието;
  • Предварително чистене със скраб: 24 часа преди маската;
  • Продължителност на въздействието: максимум 30 мин. (зависи конкретно от съставките);
  • Предпазване след маската: 40 мин. се стои в топлото помещение

Маски по тип кожа

Не всички рецепти са универсални и приложими, без оглед на типа кожа. От няколкото примера ще се ориентирате кои компоненти да избягвате, ако не е специално указано предназначението на дадената маска.

За мазна кожа

Себумът се отделя при съкращаване на тънки гладко-мускулни влакна. Попадайки на кожата, секретът привлича микроорганизми, които го преработват и променят структурата му. Втечнената мазнина с лекота прониква в порите. Към него се присъединяват прах и замърсители. Образуват се некрасиви черни точки.

Маската на склонната към омазняване кожа трябва да съдържа противовъзпалителен и антибактериален компонент. А също и вещество, което да тонизира порите и да пречи на по-нататъшното отлагане на мазнина в тях.Маска за черни точки: 17+ рецепти универсални и по тип кожа. Отзиви и цени

  • Сода с пяна за бръснене: двата компонента се вземат в равни количества и се забърква паста. Нанасяме я на лицето за 15 мин. Възможно е да усещате пощипване. По време на процедурата масажирайте на 2-3 пъти с крайчеца на пръстите. Премахнете пастата с топла вода. Повторете след седмица;
  • Алое и портокал: алоето е основно почистващо средство за черни точки, а киселината на портокала свива порите. Обелете средна част от листо на растението и смелете гела в месомелачка. Добавете към кашицата 50 г. сок портокал и 2 капчици чаено дърво (масло). Разнесете и отчетете 30 мин. Следващата процедура е не по-рано от 4 дни.
За суха кожа

Комедоните се образуват от излишен себум, какъвто няма при сухите кожи. Но и там се случва да се образува черна точка, заради структурни изменения в кожата. Обикновено провокаторите са хормонални промени, особености на храненето и др., които увеличават гъстотата на естествения секрет. Той се отлага в порите и образува черни точки.

Сухата кожа е тънка, деликатна и лесно се травмира. При грешка веднага ще видите възпаляване. Ето една безопасна рецепта:

  • Маска от картофено нишесте: взимаме равни количества (напр. по 1 ч.л.) нишесте, глицерин и цеден лимон. Смесваме и нанасяме, отброявайки 20 мин. Накрая щедро хидратираме.
За комбинирана кожа

При нея има зони с интензивно отделяне на мазнина. Там се формират черните връхчета. Придържаме се към правилата за мазна кожа, но избягваме сухите зони.

  • Грейпфрут и овесени ядки: отмерваме четвърт чаша прясно цеден цитрус и го разбъркваме с лъжичка фини овесени ядки. Даваме 5 мин. да набухнат и нанасяме. 20 мин.
Универсални рецепти

При тях има малко ограничения, напр. отлепваща маска не се поставя на участъци с повърхностни капиляри. Стандартното им приложение е през 3-4 дни. Някои рецепти са по-агресивни, но преобладаващият тип са нежни и безопасни.

Желатинова маска с активен въглен
  • Съставки: 1 с.л. желатин, 3 млени таблетки активен въглен, 2 с.л. мляко.
  • Приготвяне: Сложете всичко в купичка и я загрейте във вода. Щом желатинът се разтвори, разбъркайте и бързо нанесете на лицето (тя бързо ще застине). Слоят не трябва да е дебел и плътен. След 20 мин. маската ще е напълно изсъхнала и ще се отлепя като фолио.
  • Зони за обработка: само местата с черни точки. Избягвайте кожата около очите и устата.
  • Сваляне: с леки движения, в посока отдолу нагоре.
  • Честота: през 3-7 дни.
Със сода и овесени ядки
  • Компоненти: 2 с.л. сода бикарбонат, 1 ч.л. млени овесени ядки.
  • Приготвяне: съставките се разреждат с минимално к-во вода, да станат на каша.
  • Нанасяне: маската се разполага в обилно количество и се втрива с масажиращи движения на връхчетата на пръстите. 10 мин.
  • Сваляне: с топла вода. После – крем.
  • Честота: през 10 дни. Содата силно дехидратира.
Рецепта с хума

(козметична глина)

  • Съставки: универсално средство е бялата козметична глина, от която вземаме 2 лъжици. Добавките са 20 мл прясно цеден ананас. Бъркаме до еднородност и добавяме още сок, докато получим равна каша. Прибираме за 5 мин. в хладилник.
  • Подготовка на кожата: междувременно подготвяме кожата, като я овлажняваме с хладка вода.
  • Нанасяне: движението е от брада нагоре, средно обилно. 15 мин.
  • Завършване: с тоник и хидратиращ крем. По подобен начин се прави и маска от коприва.
С яйце (яйчена маска)
  • Съставки: белтъкът на едно яйце, 1 с.л. захар, 1 с.л. цеден лимон.
  • Приготвяне: разбиваме белтъка и добавяме др. две съставки. Оставяме купичката да отлежи 5 мин.
  • Премахване: маската е тип отлепяща. Тя засъхва и се издърпва от лицето, като излиза заедно с черните точки. Ето указания и във видео формат:

С парафин и хартия
  • Съставки: 50 г парафин, 1 ч.л. сок алое.
  • Приготвяне: изцеждаме сок от домашно растение. Срязваме част от листо, завиваме го в пергаментна хартия и го прибираме в хладилник за седмица. След това отлежалото алое се смила и от кашицата се изцежда сок. Този сок наливаме в загрят парафин.
  • Нанасяне: разбъркваме и веднага нанасяме само върху черните точки.
  • След маската: съставките отварят максимално порите и те остават такива за доста време след процедурата. Затова не излизайте навън поне 30 мин. след маската, ако е зима – 1 час. Р

Специалисти предпочитат да нанасят парафиновата маска върху хартия (салфетка), което е показано във видеото + правилното сваляне в посока отгоре надолу:

С кисело мляко

(кефир)

  • Действие: изчиства, дълбоко подхранва, има известен избелващ ефект.
  • Съставки: 1 с.л. кефир или 2 с.л. кисело мляко + по 1 ч.л. мед, цеден лимон и сол. Ако сместа е получи гъста, увеличете млякото.
  • Нанасяне: с кръгови движения, 15 мин.
С мед и лимон

(почистваща маска)

Медът изпразва порите и цери възпаленията. Преди нанасяне се втечнява в топла вода. За подсушаване прибавяме 1 ч.л. цедено лимонче. Държим 10 мин. Маската тонизира и затваря порите.

С овесена каша и млян грах
  • Действие: хидратира, премахва излющването и излишната мазнина. Грахът насища клетките с минерали и се бори с причините за образуване на пъпки и точки.
  • Съставки: по 1 с.л. овесени ядки и грах, 1 ампула витамин В2.
  • Приготвяне: ядките и грахът се смилат и към тях изливаме ампулата витамин. С помощта на вода добиваме консистенция на средна по гъстота каша.
С аспирин

Аспиринът е №1 по ефикасност при козметични несъвършенства. Той е неприложим единствено върху суха кожа. Мазната обаче добре се изчиства, при това тя понася процедури през 3 дни.

  • Съставки: 3 таблетки аспирин.
  • Приготвяне: стриваме аспирина и добавяме по капка вода, бъркайки. Целим да получим гъста кашица.
  • Нанасяне: с върха на пръстите само на проблемните места. Маската бързо застива, затова периодично пръскаме лицето с водичка.
  • Премахване: след 10 мин. масажираме лицето и отмиваме маската. Заедно с аспирина си отиват умъртвените клетки. Покритието става гладко.

На 1:16 във видеото се демонстрира вариант на маската с мед:

Маска за лице с кафе

Кафето съдържа антиоксиданти, които запазват младостта на кожата. То премахва подпухванията и има лек стягащ ефект. Малките частички на мляното кафе отпушват порите и премахват замърсяванията от тях.

  • Съставки: 1 с.л. мляно кафе + 1 ч.л. мед.
  • Приготвяне: топим меда и го събираме с кафето.
  • Нанасяне: с масажни движения избирателно върху проблема. 10 мин.

Маската се нанася и с четка, както е дадено във видеото:

С кислородна вода

Тя е известен антисептик, разтваря мазнините и е прекрасна, ако имаме запушени замърсени пори. Ползвайте внимателно, защото има риск от химическо изгаряне. Предварително изпробвайте как ще ви подейства (на нежната кожа под лакътя)

  • Съставки: 1 с.л. грахово брашно или млян грах + 4 капки кислородна вода + 9 капки нишадърен спирт. Ментова отвара за разреждане.
  • Приготвяне: смесваме съставките и разреждаме с ментова отвара, приготвена отделно от 1 с.л. мента на 200 мл.
  • Нанасяне: с кръгови движения като скраб. Кожата се масажира без прекъсване 3 мин. Оставяме лицето да почине още 5 мин. Нанасяме противовъзпалителен крем.
  • Честота: през 7 дни.

Друг вариант на тази маска: кислородна вода + мая, показват във видеото:

С бадяга (сладководна гъба)
  • Указания: пилингът с бадяга се прави в студените месеци, когато няма интензивно слънце (заради ултравиолетовите лъчи). Той причинява временно зачервяване, затова маската се слага нощно време. В съчетание с кислородна вода, бадяга премахва вроговените клетки от повърхността.
  • Приготвяне: бадяга се продава на прах. Разреждаме я 1:2 с кислородна вода.
  • Нанасяне: намазваме без околоочната зона. Консистенцията щипе. Масажираме проблемните места с пръсти 5 мин. Изчакваме още 10 мин. Продължава да щипе. Ако е много, прекратяваме по-рано.
  • Премахване: с хладка вода и кръгови движения.
  • Честота: 8 процедури през седмица. Ако не сте виждали бадяга, ето и видео рецептата:

Скраб-маска при черни точки

Скрабът чисти и подсушава. Не се прилага на кожи, склонни към излющване. Тя разтваря порите и буквално ги изпразва. Леко избелва пигментни петна.

  • Съставки: 1 белтък + 1 ч.л. цеден лимон + 1 ч.л. кристализирал мед.
  • Приготвяне: съберете съставките. Осигурете специално гъст кристализирал мед, който изиграва пилинг-функцията.
  • Нанасяне: кожата се натрива, като се избягват тънките зони около очите. 15 мин.

Домашните маски са евтина алтернатива на апаратните процедури в козметичните салони. Професионалистите пък прилагат друг вид терапии, съчетани с готови продукти на утвърдени марки. За ликвидиране на черните връхчета се правят процедури като вакуумен хидропилинг и лазер, лепят се специални почистващи ленти.

За Радост Димитрова

Прочети още

Как се прави преобразяване на стари дрехи?

Преобразяване на стари дрехи. Какво да направим от тях? Как да ги направим модерни?

Как се прави преобразяване на стари дрехи? Как да направим старите дрехи модерни в няколко …

4 Мнения

  1. Пелагия Атанасова

    Черната на Пилатен е маска на ужаса, не се лъжете, няма издържане! Ужасно, ужасно, неописуема болка! Чисти, но все едно те дерат!!!

  2. Воля Маринова

    Правя аспириновата маска, само размивам с вода и си става. Много суши, затова по-нарядко, но има предпазващ ефект. На мен много ми излизат точки край ноздрите, само това ми е спасението.

  3. Васко Нинов

    Не е добре, слагай към аспирина и мед, защото медът омекотява и смекчава абразивното действие на аспирина, то затова ти се суши кожата, даже се напуква. Лъжичка мед и спестяваш проблемациите.

  4. Ейвън и Орифлейм са лиготия, все едно галят и 50% от точките остават. Гарние бива горе-долу. Аз лично предпочитам лепенките, вземам на Нивея, излизат по 2 лв лентата.

  5. Вижте и тези материали по темата:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *