Вдъхновяващи истории "Излекувах се от остеопороза". Пътят към здрави кости: Реални случаи на успеха

Излекувах се от остеопороза | Вдъхновяващи истории

Вдъхновяващи истории „Излекувах се от остеопороза“. Пътят към здрави кости: Реални случаи на успеха

Историята на Сара Бъкли от Дъблин е може би една от най-вдъхновяващите в борбата с остеопорозата. Диагностицирана на 41-годишна възраст, тя успява да се възстанови напълно за период от шест години чрез комбинация от медикаменти, упражнения и промени в начина на живот.

Как се излекувах от остеопороза 01
Сара Бъкли

Първоначално получава диагноза „лека остеопороза“, но състоянието ѝ се влошава до тежка форма с Т-скор от -3.6 в лумбалните прешлени. След промяна на лечението с включване на терипаратид и деносумаб, придружено със специализирана физиотерапевтична програма, Сара постига пълно възстановяване на костната плътност. Повече тук (на английски).

Нанси Маклин от Онтарио е друг вдъхновяващ пример. Въпреки че е израснала с богата на калций диета в млечна ферма, тя е диагностицирана с остеопороза през 2011 г. Чрез лечение първо с Акласта, а по-късно с Пролия, комбинирано с целенасочен хранителен режим и внимателен подход към физическата активност, тя постига значително подобрение на костната си плътност. Подробности тук (на английски).

Как се излекувах от остеопороза 02
Нанси Маклин

Жизненоважни уроци от споделения опит

От тези истории се открояват няколко ключови момента, които са от изключителна важност за всеки, засегнат от остеопороза. На първо място, ранната диагностика е критично важна. Както споделя Гери Коркоран от Торонто, благодарение на проактивния подход на неговия лекар, той успява да премине от остеопороза към по-леката форма остеопения чрез правилно коригиране на витамин D и медикаментозно лечение.

Случай от България ТУК: Магда Марковска се лекува с билки за подагра, които ѝ помагат при остеопорозата.

Важни изводи за превенция и лечение

Опитът на пациентите разкрива няколко критични фактора за успешното лечение. Необходимо е комбиниране на различни подходи – медикаментозно лечение, правилно хранене с достатъчен прием на калций и витамин D, подходяща физическа активност и редовно проследяване на състоянието. Особено важно е разбирането, че остеопорозата може да засегне хора от всички възрасти, включително млади и привидно здрави индивиди.

Статистически данни показват, че около 200 милиона души по света страдат от остеопороза, като заболяването засяга една от три жени и един от пет мъже над 50-годишна възраст. Успешните случаи на лечение демонстрират, че с правилен подход и постоянство, значително подобрение на костната плътност е постижимо, дори при тежки случаи. Ключът към успеха е в индивидуализирания подход и стриктното следване на препоръките на медицинските специалисти.

Как се излекувах от остеопороза 03
Гари Коркоран

Вижте и ТОВА: Абсолютно забранени храни при подагра и остеопороза. Диета и таблица, рецепти.

Проблеми със ставите, костите и мускулите с напредване на възрастта

С напредването на годините в човешкото тяло настъпват различни промени на обмяната на веществата и в хормоналния баланс. Те се отразяват и на опорно–двигателния апарат и водят до ограничаване на движенията, промяна на походката, болки в ставите и много други изменения. Тялото започва да губи мускулна маса, силата на мускулните влакна намалява, костите стават по-крехки. Всички тези процеси водят до влошаване на качеството на живот на хората в напреднала възраст.

Много е важна ранната профилактика на различните заболявания, както и правилното им и своевременно лечение.

Това е причина в домовете за възрастни хора да се полагат специални грижи за здравето на обитателите. В дома за възрастни хора „Заедно“ в гр. Симитли обитателите получават денонощни медицински грижи, а персоналът следи и за спазване на правилен хранителен режим и регулярния прием на лекарства.

Често срещани заболявания на ставите и костите:

Остеопороза

Остеопорозата е метаболитно прогресиращо заболяване, характеризиращо се с намаляване плътността на костите. Случва в резултат на засилване на процесите по разграждането на костната тъкан за сметка на изграждането ѝ и е резултат от хормонални нарушения. Болестта е най-често обвързана със заболяване на костите, която засяга възрастните хора.

В 95% артрозата е „първична“, като част от факторите, които я предизвикват са възрастта, генетичната обремененост и полът. Поради намаляването на костната маса през менопаузата, жените страдат по-често от това заболяване.

Основните симптоми са болки в костите и чести фрактури, поради намалената им плътност.
Правилният хранителен режим и приемът на някои хранителни добавки значително намаляват риска от остеопороза.

Артроза

Заболяването се характеризира с разрушаване на ставния хрущял. В началото хрущялът на някои от най-натоварените места омеква, а с развитието на болестта се образуват участъци на разделяне на междуклетъчното вещество. В крайните фази на артрозата, хрущялът може да изчезне съвсем, като по този начин костите започват да се трият помежду си. Заболелите изпитват болки в засегнатите стави и скованост. В началото болките са в моменти на физическо натоварване, но с развитие на заболяването могат да се проявяват и в моменти на покой.

При вторичната артроза, болестта е предизвикана от различни съпътстващи заболявания или продължителен прием на кортекостероидни медикаменти.
Диагностицирането на артрозата става с изследване на ядрено магнитен резонанс или ренгенова диагностика. Няма открито лечение, но има методи и лекарства, облекчаващи симптомите и забавящи развитието на заболяването.

Вижте тези материали по темата, преди да продължите с четенето по-надолу:
Подагра

Подаграта е хронично заболяване, което се характеризира с възпаление на ставите. Болестта се развива поради повишаване на пикочната киселина в кръвта, предизвизващо натрупване на кристали от мононатриев урат. При здравите хора тази киселина се разтваря в кръвта и се отделя от организма чрез урината.

В случай че тялото произвежда прекалено много пикочна киселина или бъбреците не могат да отделят нужното количество, то тя се натрупва и се образуват кристали урат в ставите и тъканите около тях. Те представляват остри иглообразни образувания, които предизвикват оток, подуване и силни болки в засегнатите органи. Пристъпите могат да настъпят внезапно, дори през нощта, като се усеща пареща болка, която може да е толкова силна, че дори допирът с чаршаф да е нетърпим.

Факторите, засилващи риска от развитие заболяването, са начинът на хранене, наднорменото тегло и полът – мъжете са по-застрашени от жените.

Подаграта се диагностицира чрез анализ на симптомите и изследване на нивата на пикочната киселина.
Лечението на заболяването протича с прием на медикаменти и такива за поддържаща терапия, които облекчават симптомите. Много е важен и режимът на хранене. Необходимо е да се избягва приемът на определени храни – такива са мазните меса, някои риби и морски дарове, храни, съдържащи големи количества захар, както и газираните напитки и алкохолът.

Много е важно при проява на симптоми да се посети специалист, който да постави диагноза и да назначи подходящото лечение.

Излекувах се от остеопороза

ВАЖНО: Разкажете и вие своите наблюдения по темата „Излекувах се от остеопороза“ ТУК, в нашия форум с коментари!

За Гроздан Михайлов

Прочети още

Прием на мастика при подагра. Начин на приложение и дозировка. Странични ефекти и противопоказания.

Мастика при подагра

Прием на мастика при подагра. Начин на приложение и дозировка. Странични ефекти и противопоказания. Мастиката, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *